Rolety zewnętrzne

ROLETY ZEWNĘTRZNE


Rolety zewnętrzne pozwalają przede wszystkim na sterowanie ilością światła dziennego wpuszczanego do pomieszczeń. Nie jest to jednak jedyna funkcja jaką spełniają. Stanowią one mimo niezbyt masywnej konstrukcji dość poważne utrudnienie dla włamywacza i choć większość z nich nie posiada certyfikatów antywłamaniowych to są one pierwszą linią obrony przed włamaniem.
Ponadto mogą służyć jako ochrona okna przed czynnikami atmosferycznymi oraz poprawiają w jakimś stopniu parametry cieplne okna tworząc dodatkowy bufor powietrzny miedzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz budynku.

Dostępne są w trzech wersjach konstrukcyjnych (nasadowe – zintegrowane z oknem, do zabudowy pod tynk oraz elewacyjne montowane na elewacji budynku) oraz w bardzo wielu wariantach kolorystycznych tak malowanych jak i w okleinach.

Sterowanie roletami może być manualne przez mechanizm paskowy lub korbowy albo elektryczne od prostych systemów OTWÓRZ-ZAMKNIJ sterowanych klawiszem przy każdej rolecie po zaawansowane systemy automatycznego zarządzania naświetleniem pomieszczeń wg linii czasu jak i intensywności światła na zewnątrz.

Rodzaje rolet


KALIMA RZ
Rolety do zabudowy

Jeśli najważniejszą zaletą rolet jest dla nas izolacja cieplna i akustyczna, zwłaszcza gdy planujemy budowę domu pasywnego, najlepsze efekty osiągniemy decydując się na rolety do zabudowy KALIMA RZ. Jest to system możliwy do zaplanowania wyłącznie w przypadku inwestycji w fazie projektu. Tylko wtedy możliwe jest zaprojektowanie specjalnego kształtu nadproża, w którym montowana jest skrzynka rolety.

Rolety te, zaplanowane w projekcie architektonicznym domu, wzbogacają go wizualnie i znacząco poprawiają jego właściwości izolacyjne. Skrzynka montowana jest w nadprożu, a prowadnice – we wnęce okiennej. Umożliwia to obudowanie i doskonałe ocieplenie rolety, eliminując jednocześnie straty ciepła poprzez tzw. mostki termiczne.Rolety KALIMA RZ można zastosować również w oknach przesuwnych – zarówno HST, jak i PSK.


KALIMA RN / RT
Rolety naokienne

W domach znajdujących się w stanie surowym otwartym, gdy nadproże nie zostało specjalnie ukształtowane, możliwy jest montaż rolet naokiennych KALIMA RN (oraz KALIMA RT, czyli możliwość zabudowy, w domach o węższej grubości murów). Walorem tego typu rolet jest estetyczny i dyskretny wygląd końcowy.

Roletę montuje się wraz z oknem. Skrzynka zostaje umieszczona we wnęce pod nadprożem. Może zostać dodatkowo jedno- lub obustronnie obudowana lub też pozostać bez zabudowy. Taki sposób montażu umożliwia zastosowanie rolet zarówno w nowo powstających budynkach, jak i podczas wymiany okien. Rozwiązania techniczne Krispol umożliwiają zastosowanie rolet nadokiennych również w oknach przesuwnych – zarówno HST, jak i PSK.


KALIMA RR / RS
Rolety elewacyjne

Nawet w sytuacji, gdy dom jest już całkowicie wykończony, można zamontować w nim rolety elewacyjne KALIMA RS lub RR. Ich pancerz zwija się do skrzynki umieszczonej na murze, nad wnęką okienną. Jest to najbardziej uniwersalny system. Rolety elewacyjne założyć można w najróżniejszych obiektach, niezależnie od sposobu i techniki ich wznoszenia.

Obudowa skrzynki dostępna jest w dwóch wariantach: zaokrąglona (RR) lub ścięta pod kątem 45 stopni (RS). Skrzynka, do której zwija się pancerz rolety, montowana jest nad oknem, na elewacji lub we wnęce okiennej. Obudowa rolety, którą idealnie dopasujesz do elewacji i innych elementów architektonicznych, może pełnić rolę dekoracyjną.